News Item: : Alytus Cup 2006
(Category: Galvenā)
Posted by brigita
Monday 11 September 2006 - 20:36:34

Aizvadītajā nedēļas nogalē Lietuvā Alytus lidlaukā norisinājās viens no lielākajiem lidmodelistu saietiem Baltijā. Šogad, diemžēl, pēdējais. Sacensības norisinājās divas dienas. Sestdienas rītā spēkiem mērojās F-3-A klases pārstāvji. Latviju šajās sacensībās pārstāvēja Aivars Banders (Bens) no Dobeles un Aleksandrs Sergejevs no Rīgas. Bens ar pilotāžnieku lidoja "Sport" programmu. Pēc lietpratēju atzinumiem, Benam ir vērojams manāms progress. Aleksandrs lidoja mums visiem pazīstamo vienkāršāko programmu. Protams, mūsu lidmodelistiem vēl ir ļoti tālu līdz kaimiņu leišu, līmenim. Lielākā daļa no viņiem lido P07 programmu. Vērtēti tika 3 lidojumi. Labākais, protams, bija Donatas.
Dienas otrā puse tika veltīta planieriem. Ap pusdienlaiku sākās F-3-J starti, kuri nedaudz ieilga, jo organizatori iemēģināja jaunu programmu. Latviju pārstāvēja Gunārs Puriņš (Valmiera), Jurijs Erminass (Ādaži) un Aleksandrs Sergejevs (Rīga). Visi lidoja ar Heino būvētajiem Tragi planieriem. Laiks bija nepastāvīgs: brižiem lija, brīžiem karsēja saule un tam visam pa vidu - brāzmains vējš. Pirmajā dienā tika lidotas trīs tūres. Tuvojoties krēslai sestdienas pievakarē notika F-3-K klases lidojumi. Latviju pārstāvēja Gunārs Puriņš ar savu uzlaboto modeli un Jurijs Erminass.
Otrā diena sākās ar F-3-J nākamām trim tūrēm. Laiks bija tikpat nepastāvīgs. Vienīgais labums - nelija un bija krietni siltāks. Taāu vējš joprojām rādīja savu spēku. Divi dalībnieki "uzlika" modeļus uz blakus esošās rūpnīcas jumta (gala iznākums veiksmīgs). Viens dalībnieks savu planieri pazaudēja dziļajos meža biezokņos.... Pēc trim tūrēm notika F-3-K 2 fināla lidojumi. F-3-J finālā arī tika lidotas 2 tūres, kurās piedalījās 7 dalībnieki.
Tātad - kas galu galā ir tie uzvarēāji. F-3-A klasē labākais bija Donatas. Paredzami. F-3-J klasē - Ričardas. Arī paredzami un neinteresanti. Un tagad sensācija - F-3-K klasē labākais bija Gunārs Puriņš, kas aplidoja gan Ričardu, gad Juozasu. Jāsaka, ka arī F-3-J klasē Gunāram bija ļoti labi rezultāti (labākie no mūsējiem) un nevar zināt kā tur būtu, ja būtu... Bet tāpēc jau tās ir sacensības, ka notiek gan paredzamas, gan neparedzamas lietas. Tā ir oficiālā daļa. Protams, bija arī neoficālā ar "leišuku" palidošanu un bojām, nakts lidojumiem un karstām desiņām. Tam visam pa virsu stāsti par senākiem lidojumiem, jauniem modeļiem - visu par un ap lidmodelismu.


Un tagad manas domas par šiem sačiem. Lauks nemainīgi liels un labs. Laiks - nu tas dzīvo savu dzīvi. Taču kopā (lauks un laika apstākļi) var radīt zināmas nērtības planieristiem. Izskatās, ka Alytus lidlaukā dominējošais vējš pūš no upes uz rūpnīcas pusi. Tas nozīmē, ka vērā ņemamie termiki ir tieši virs ražotnes darvotā jumta. Un tas nozīmē, ka nosēšanās jāiet pret vēju, ko, savukārt, labi pieprot tikai daži leiši, kas droši tur arīdzan lidinājās. Vēl puslīdz normāla vieta, kur tika novēroti neslikti termiki, bija mežmala. Bet tur lidot ir bīstami, jo tajos brikšņos iekritušo modeli var sameklēt tikai ar īstu lidmašīnu, un tas arī ja paveiksies. Tas nozīmē ka jāmācās lidot dažādos laika apstākļos. Un vēl viena lieta, par ko ir vērts padomāt, tā ir GPS sistēma J-planieriem. Par to būtu jādomā tiem planieristiem, kas aktīvi lido sacensībās.
Nākamā lieta, par ko gribu runāt, ir sacensību vadības programma. Lietuvieši izmantoja laika skaistīšanas automātiku. Jāsaka, ka igauņiem tā bija labāka. Leiši izmantoja leišu valodu, kas apgrūtināja uztveri mums, latviešiem, un nevisai ērtu laika skaitīšanas metodi. Savukārt igauņi godīgi uzstādīja angļu valodu. Nu bet tas tā. Lielāko neērtību sagādāja dators (visdrīzāk), kam bija paredzēts sarakstīt grupas, un kas nekādi negribēja strādāt kā nākas. Rezultātā dalībnieki dabūja nīkt vismaz stundu.
Bija vēl kād lieta, kas izraisīja mūsu grupas uzmanību. Tas ir Riāarda jaunais modelis - "Supra". Tas ir vienā kategorijā ar "Pike Superior". "Supra" ir ukraiņu ražojums, ļoti viegls. Lido fantastiski, zemu virs zemes planē nereāli, par ko mēs varējām arī pārliecināties. Tur, kur "Pike" vai "Tragi" jau sen būtu nogāzies, "Supra" ar diezgan lielu ātrumu spēj planēt līdz nosēšanās vietai. Kā saka - lidmodelista sapnis.

Bildītes / Pictures from competition
Alytus Cup 2006 F-3-J
Alytus Cup 2006 F-3-J FINALSThis news item is from Lidmodelistu klubs Nākotnes Vanagi
( http://www.nakotne.com/news.php?extend.35 )