News Item: : Indoor flying in Lithuania (papildināts)
(Category: Galvenā)
Posted by al
Tuesday 23 January 2007 - 10:22:37

Īstie aviomodelisti ziemā būvē jaunus modeļus. Bet tādu nu ir retums. Mēs aizvien biežāk dodam priekšroku gatavam vai pusgatavam modelim. Tādēļ daudziem modelistiem ziema ir tā saucamais klusais periods, kad visai reti sanāk izlidot un satusēt. Pavisam cita lieta telpu lidmodeļi! Ar tiem var lidot arī ziemā, tikai jāatrod piemērotas telpas. Arī pie mums Latvijā telpu modeļi kļūst aizvien populārāki. Diemžēl, mūsmājās pagaidām mums nav no kā mācīties, tāpēc aizvadītajās brīvdienās devāmies pie kaimiņiem uz Lietuvu, kur telpu lidmodelisms ir ļoti populārs. Mūsu ceļš veda uz Viļņu, uz LitExpo lielāko Lietuvas izstāžu kompleksu.


Mēs darbojāmies vienā no izstāžu kompleksa hallēm, kur vienlaikus netraucēti var lidot četri modeļi. Palidojām paši, pavērojām Donatasu un viņa līdztautiešus, pamācījāmies un ieguvām lielu pieredzi. Piemēram, ļoti vērtīga informācija bija par lidmodeļa uzbūvi, lai iegūt minimālo svaru un pareizo līdzsvaru. Priekš mums bija jaunums, ka mazo modeli balansē trijās dimensijās, lai tas deļ sava maza svara figūras izpildītu līdzeni, un nesvērtos ne uz vienu pusi. Visiem attēlā redzamajiem modeļiem ir vienāda tipa motors - pārtaisītais CD-ROM, kas sver ar visu motorāmi 16 gramus! Jāatzīst, ka šis motors ieliek foru dārgajam "galam" pa pirmo datumu. Piemēram AXI vai Schnurzz ir mazāka efektivitāte, līdz ar to lidošanas ilgums samazinās.
Redzējām Donata izpildījumā lidojumus ar "variable pitch" sistēmu, kad modelis pielido pie zemes, un lido atpakaļ. Cerams, ka ļoti drīz atradīšu laiku un samontēšu video, lai jums arī būtu ko paskatīties. Un, kā saka, jātrenē rokas un jābūvē viegli modeļi!!!
Bildītes šoreiz nav īpaši daudz, jo bija jālido, nevis jābildē, bet, katrā ziņā tie pieejami šeit.

Kas tad īsti ir "variable pitch prop"? Ja kāds īsti nezin, piedāvājam noskatīties Donata video, kurā viņs nedaudz demonstrē VPP sistēmas lidmašīnu.
DP vs Arrow video


This news item is from Lidmodelistu klubs Nākotnes Vanagi
( http://www.nakotne.com/news.php?extend.61 )